ITT Cannon, LLC CA3106R12S-A10SF80
CA3106R12S-A10SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R12S-A10SF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106R12S-A10SF80.pdf
Availability of CA3106R12S-A10SF80
QUANTITY
CA3106R12S-A10SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R12S-A10SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106R12S-A10SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert12S-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R12S-A10SF80
Related LinksCA3106R12, CA3106R12S-A10SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R12S-A10SF80 Details Description
Related parts for CA3106R12S-A10SF80
IC PREC MULTIPLIER MONO TO100-10 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W T/H 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 87POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR PGA281 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 60V TO-263AB datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 7C BRAID 600V datasheet.pdf