ITT Cannon, LLC CA3106R20-19SBF80
CA3106R20-19SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R20-19SBF80
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106R20-19SBF80.pdf
Availability of CA3106R20-19SBF80
QUANTITY
CA3106R20-19SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R20-19SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106R20-19SBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R20-19SBF80
Related LinksCA3106R2, CA3106R20-19SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R20-19SBF80 Details Description
Related parts for CA3106R20-19SBF80
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 250MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A DO5 datasheet.pdf
BOX S STEEL 35.98"L X 24.02"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RING,RETAINING,EXTERNAL,E-TYPE datasheet.pdf
IND NEON AMBER 250V SNAPFIT datasheet.pdf