ITT Cannon, LLC CA3106R20-27PF187
CA3106R20-27PF187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R20-27PF187
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R20-27PF187.pdf
Availability of CA3106R20-27PF187
QUANTITY
CA3106R20-27PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R20-27PF187
Internal Part NumberEIS-CA3106R20-27PF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R20-27PF187
Related LinksCA3106R2, CA3106R20-27PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R20-27PF187 Details Description
Related parts for CA3106R20-27PF187
IDC CABLE - HKC26H/AE26M/HPL26H datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4.6A 12 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CM CHOKE 1.3MH datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL26POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
1-4 POS. MULTIFIT MK2 ASSY datasheet.pdf
RES 174 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf