ITT Cannon, LLC CA3106R20-3PBF80
CA3106R20-3PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R20-3PBF80
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R20-3PBF80.pdf
Availability of CA3106R20-3PBF80
QUANTITY
CA3106R20-3PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R20-3PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106R20-3PBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R20-3PBF80
Related LinksCA3106R2, CA3106R20-3PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R20-3PBF80 Details Description
Related parts for CA3106R20-3PBF80
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.8PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 1MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf