ITT Cannon, LLC CA3106R22-2SY
CA3106R22-2SY picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R22-2SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106R22-2SY.pdf
Availability of CA3106R22-2SY
QUANTITY
CA3106R22-2SY Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R22-2SY
Internal Part NumberEIS-CA3106R22-2SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R22-2SY
Related LinksCA3106, CA3106R22-2SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R22-2SY Details Description
Related parts for CA3106R22-2SY
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 16-QSOP datasheet.pdf
DSUB 9 M CRIMP F0 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 3.56MM datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
ETHERCAT DRIVE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SSL DISTRIBUTOR 7POS datasheet.pdf