ITT Cannon, LLC CA3106R24-12PF80
CA3106R24-12PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R24-12PF80
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R24-12PF80.pdf
Availability of CA3106R24-12PF80
QUANTITY
CA3106R24-12PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R24-12PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106R24-12PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R24-12PF80
Related LinksCA3106R2, CA3106R24-12PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R24-12PF80 Details Description
Related parts for CA3106R24-12PF80
SENS 300PSI 5/8" 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO-3PN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf