ITT Cannon, LLC CA3106R24-12SBF80
CA3106R24-12SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R24-12SBF80
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106R24-12SBF80.pdf
Availability of CA3106R24-12SBF80
QUANTITY
CA3106R24-12SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R24-12SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106R24-12SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R24-12SBF80
Related LinksCA3106R2, CA3106R24-12SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R24-12SBF80 Details Description
Related parts for CA3106R24-12SBF80
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30POS datasheet.pdf
SS LED ANNUN RECT datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 880MA 125 MOHM datasheet.pdf