ITT Cannon, LLC CA3106R28-12PWF80A206
CA3106R28-12PWF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R28-12PWF80A206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R28-12PWF80A206.pdf
Availability of CA3106R28-12PWF80A206
QUANTITY
CA3106R28-12PWF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R28-12PWF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3106R28-12PWF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R28-12PWF80A206
Related LinksCA3106R28-, CA3106R28-12PWF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R28-12PWF80A206 Details Description
Related parts for CA3106R28-12PWF80A206
CONN SOCKET 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 10.16MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CONN HDR 56POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 100ppm 6pF 150 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W datasheet.pdf