ITT Cannon, LLC CA3106R28-15SBA176
CA3106R28-15SBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R28-15SBA176
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106R28-15SBA176.pdf
Availability of CA3106R28-15SBA176
QUANTITY
CA3106R28-15SBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R28-15SBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106R28-15SBA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R28-15SBA176
Related LinksCA3106R28, CA3106R28-15SBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R28-15SBA176 Details Description
Related parts for CA3106R28-15SBA176
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 24BIT AD CONVERTER 20-TSSOP datasheet.pdf
TERMINAL BLK 9POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 10A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf