ITT Cannon, LLC CA3106R28-22S
CA3106R28-22S picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R28-22S
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106R28-22S.pdf
Availability of CA3106R28-22S
QUANTITY
CA3106R28-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R28-22S
Internal Part NumberEIS-CA3106R28-22S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R28-22S
Related LinksCA3106, CA3106R28-22S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R28-22S Details Description
Related parts for CA3106R28-22S
FIXED IND 470UH 200MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 1" X 5YD datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/22/180G 3.2 BK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 WW 44POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf