ITT Cannon, LLC CA3106R32-A10SF80A95
CA3106R32-A10SF80A95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R32-A10SF80A95
Brief Description
CONN PLUG 54POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106R32-A10SF80A95.pdf
Availability of CA3106R32-A10SF80A95
QUANTITY
CA3106R32-A10SF80A95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R32-A10SF80A95
Internal Part NumberEIS-CA3106R32-A10SF80A95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R32-A10SF80A95
Related LinksCA3106R32-, CA3106R32-A10SF80A95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R32-A10SF80A95 Details Description
Related parts for CA3106R32-A10SF80A95
IC 512X18 SYNC FIFO MEM 56-SSOP datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC PREC PORT CARD CLOCK 99CBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" STACKER datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM NPN NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLW 15 IN datasheet.pdf
VARISTOR 22V 15A 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf