ITT Cannon, LLC CA3106R36-3PBF80
CA3106R36-3PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R36-3PBF80
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R36-3PBF80.pdf
Availability of CA3106R36-3PBF80
QUANTITY
CA3106R36-3PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R36-3PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106R36-3PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert36-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 245A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R36-3PBF80
Related LinksCA3106R3, CA3106R36-3PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R36-3PBF80 Details Description
Related parts for CA3106R36-3PBF80
RES SMD 91 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
8-BIT ADDRESSABLE LATCH datasheet.pdf
CAP CER 5PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf