ITT Cannon, LLC CA3108E12S-2SF80
CA3108E12S-2SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E12S-2SF80
Brief Description
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E12S-2SF80.pdf
Availability of CA3108E12S-2SF80
QUANTITY
CA3108E12S-2SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E12S-2SF80
Internal Part NumberEIS-CA3108E12S-2SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E12S-2SF80
Related LinksCA3108E1, CA3108E12S-2SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E12S-2SF80 Details Description
Related parts for CA3108E12S-2SF80
SCR 600V 1.25A SOT-223 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKT-WIRE 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
ATM90E36A DEMO BOARD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf