ITT Cannon, LLC CA3108E14S-1PA176
CA3108E14S-1PA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E14S-1PA176
Brief Description
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E14S-1PA176.pdf
Availability of CA3108E14S-1PA176
QUANTITY
CA3108E14S-1PA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E14S-1PA176
Internal Part NumberEIS-CA3108E14S-1PA176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E14S-1PA176
Related LinksCA3108E1, CA3108E14S-1PA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E14S-1PA176 Details Description
Related parts for CA3108E14S-1PA176
CONN HEADER 20POS 2MM TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.57A 62 MOHM datasheet.pdf
BOA 4DB DW SC/APC datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE MICRO III BLADE 3 LEG 7.5 A datasheet.pdf