ITT Cannon, LLC CA3108E14S-6PBA176
CA3108E14S-6PBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E14S-6PBA176
Brief Description
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E14S-6PBA176.pdf
Availability of CA3108E14S-6PBA176
QUANTITY
CA3108E14S-6PBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E14S-6PBA176
Internal Part NumberEIS-CA3108E14S-6PBA176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E14S-6PBA176
Related LinksCA3108E14, CA3108E14S-6PBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E14S-6PBA176 Details Description
Related parts for CA3108E14S-6PBA176
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
750 TB SPR PLUG W/LATCH datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 200X51MM 48VDC datasheet.pdf