ITT Cannon, LLC CA3108E16-10P
CA3108E16-10P picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E16-10P
Brief Description
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E16-10P.pdf
Availability of CA3108E16-10P
QUANTITY
CA3108E16-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E16-10P
Internal Part NumberEIS-CA3108E16-10P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E16-10P
Related LinksCA3108, CA3108E16-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E16-10P Details Description
Related parts for CA3108E16-10P
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 2012 datasheet.pdf
IC 4.625V TO92-3 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M10 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 12A TO-220F datasheet.pdf
UNASSM JS KIT,M SERIES datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC SWITCH CMOS 14DIP datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf