ITT Cannon, LLC CA3108E16-10SB
CA3108E16-10SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E16-10SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E16-10SB.pdf
Availability of CA3108E16-10SB
QUANTITY
CA3108E16-10SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E16-10SB
Internal Part NumberEIS-CA3108E16-10SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E16-10SB
Related LinksCA3108E, CA3108E16-10SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E16-10SB Details Description
Related parts for CA3108E16-10SB
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 1.5V 8-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC POWER-DIST SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SKT XLR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 60POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS PNL MNT SKT datasheet.pdf