ITT Cannon, LLC CA3108E20-17S
CA3108E20-17S picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E20-17S
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
CA3108E20-17S.pdf
Availability of CA3108E20-17S
QUANTITY
CA3108E20-17S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E20-17S
Internal Part NumberEIS-CA3108E20-17S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-17
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E20-17S
Related LinksCA3108, CA3108E20-17S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E20-17S Details Description
Related parts for CA3108E20-17S
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT JOYSTICK 50K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 4SMD datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 5 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 460MA 420 MOHM datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf