ITT Cannon, LLC CA3108E20-24PBF80
CA3108E20-24PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E20-24PBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E20-24PBF80.pdf
Availability of CA3108E20-24PBF80
QUANTITY
CA3108E20-24PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E20-24PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3108E20-24PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E20-24PBF80
Related LinksCA3108E2, CA3108E20-24PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E20-24PBF80 Details Description
Related parts for CA3108E20-24PBF80
IC RCVR UHF 300-440MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-126 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A 8SOP datasheet.pdf
CONN WTB 1.25MM 2POS VERT TH datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ VDFPN datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 3POS SILVER SLDR datasheet.pdf