ITT Cannon, LLC CA3108E20-24PBF80
CA3108E20-24PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E20-24PBF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E20-24PBF80.pdf
Availability of CA3108E20-24PBF80
QUANTITY
CA3108E20-24PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E20-24PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3108E20-24PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E20-24PBF80
Related LinksCA3108E2, CA3108E20-24PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E20-24PBF80 Details Description
Related parts for CA3108E20-24PBF80
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 25V 250W datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN COVER STR RELIEF 16POS .156 datasheet.pdf
PIN SHORTING .400"DIA datasheet.pdf
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D SQU datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 120MA 27 OHM TH datasheet.pdf