ITT Cannon, LLC CA3108E22-22SF80
CA3108E22-22SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E22-22SF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E22-22SF80.pdf
Availability of CA3108E22-22SF80
QUANTITY
CA3108E22-22SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E22-22SF80
Internal Part NumberEIS-CA3108E22-22SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E22-22SF80
Related LinksCA3108E2, CA3108E22-22SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E22-22SF80 Details Description
Related parts for CA3108E22-22SF80
IC DIGITAL POT 10K 16TP 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 19POS W/SCKT datasheet.pdf
IGBT TRENCH FULL BRIDGE SP1 datasheet.pdf
FUSE 400A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf