ITT Cannon, LLC CA3108E24-5PBF80A176A232
CA3108E24-5PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E24-5PBF80A176A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E24-5PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3108E24-5PBF80A176A232
QUANTITY
CA3108E24-5PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E24-5PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3108E24-5PBF80A176A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E24-5PBF80A176A232
Related LinksCA3108E24-5P, CA3108E24-5PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E24-5PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3108E24-5PBF80A176A232
SCR DBL 2SCR 400V 55A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES 5.0 OHM 20W 5% WW RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
BLZP 5.00/14/270F SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 335MA 550 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf