ITT Cannon, LLC CA3108E32-A47SF80
CA3108E32-A47SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E32-A47SF80
Brief Description
CONN PLUG 47POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E32-A47SF80.pdf
Availability of CA3108E32-A47SF80
QUANTITY
CA3108E32-A47SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E32-A47SF80
Internal Part NumberEIS-CA3108E32-A47SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions47
Shell Size - Insert32-A47
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E32-A47SF80
Related LinksCA3108E3, CA3108E32-A47SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E32-A47SF80 Details Description
Related parts for CA3108E32-A47SF80
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4A WSMINI8-F1-B datasheet.pdf
SWTCH TOP PLNGR SNAP SPDT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
470UF 100V 18X31MM 105C 10000H datasheet.pdf