ITT Cannon, LLC CA3108E32A10PB
CA3108E32A10PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E32A10PB
Brief Description
CONN PLUG 54POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E32A10PB.pdf
Availability of CA3108E32A10PB
QUANTITY
CA3108E32A10PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E32A10PB
Internal Part NumberEIS-CA3108E32A10PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E32A10PB
Related LinksCA3108E, CA3108E32A10PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E32A10PB Details Description
Related parts for CA3108E32A10PB
CONN RECEPT 10POS FEMALE DIP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.41"L X 2.44"W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 25MSPS SAMPL 32-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A MALE 3POS 6' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf