ITT Cannon, LLC CA3108E32A10S
CA3108E32A10S picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E32A10S
Brief Description
CONN PLUG 54POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E32A10S.pdf
Availability of CA3108E32A10S
QUANTITY
CA3108E32A10S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E32A10S
Internal Part NumberEIS-CA3108E32A10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E32A10S
Related LinksCA3108, CA3108E32A10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E32A10S Details Description
Related parts for CA3108E32A10S
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
SOFTWARE CW KEY ONLY PROFILE datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 34POS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/LASTGASP MOD datasheet.pdf
F TYPE S/T RG59 CABLE 75 OHM datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf