ITT Cannon, LLC CA3108E32A10SWBF80A176
CA3108E32A10SWBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E32A10SWBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 54POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E32A10SWBF80A176.pdf
Availability of CA3108E32A10SWBF80A176
QUANTITY
CA3108E32A10SWBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E32A10SWBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3108E32A10SWBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E32A10SWBF80A176
Related LinksCA3108E32A1, CA3108E32A10SWBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E32A10SWBF80A176 Details Description
Related parts for CA3108E32A10SWBF80A176
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M10 5V 12" datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 10MA 100MW SMCP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf