ITT Cannon, LLC CA3108E36-10PF80
CA3108E36-10PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E36-10PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 48POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E36-10PF80.pdf
Availability of CA3108E36-10PF80
QUANTITY
CA3108E36-10PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E36-10PF80
Internal Part NumberEIS-CA3108E36-10PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E36-10PF80
Related LinksCA3108E3, CA3108E36-10PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E36-10PF80 Details Description
Related parts for CA3108E36-10PF80
RES ARRAY 9 RES 820 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE MOD 500A 700V STUD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 40POS SNGL PCB datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET .050" 20POS datasheet.pdf