ITT Cannon, LLC CA3108EW20-29SBF80
CA3108EW20-29SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108EW20-29SBF80
Brief Description
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108EW20-29SBF80.pdf
Availability of CA3108EW20-29SBF80
QUANTITY
CA3108EW20-29SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108EW20-29SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3108EW20-29SBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108EW20-29SBF80
Related LinksCA3108EW2, CA3108EW20-29SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108EW20-29SBF80 Details Description
Related parts for CA3108EW20-29SBF80
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 12 WHITE OUTLET datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 1000A datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf