ITT Cannon, LLC CA3108F10SL-4P
CA3108F10SL-4P picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F10SL-4P
Brief Description
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108F10SL-4P.pdf
Availability of CA3108F10SL-4P
QUANTITY
CA3108F10SL-4P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F10SL-4P
Internal Part NumberEIS-CA3108F10SL-4P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F10SL-4P
Related LinksCA3108F, CA3108F10SL-4P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F10SL-4P Details Description
Related parts for CA3108F10SL-4P
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST/NC 16A QC TER datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET 4BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 780MA 370 MOHM datasheet.pdf