ITT Cannon, LLC CA3108F10SL-4PBF80
CA3108F10SL-4PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F10SL-4PBF80
Brief Description
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108F10SL-4PBF80.pdf
Availability of CA3108F10SL-4PBF80
QUANTITY
CA3108F10SL-4PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F10SL-4PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3108F10SL-4PBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F10SL-4PBF80
Related LinksCA3108F10, CA3108F10SL-4PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F10SL-4PBF80 Details Description
Related parts for CA3108F10SL-4PBF80
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
FORK CABLE LUG RED 0.5-1.5MM M3 datasheet.pdf
IGBT HALF BRIDGE 1200V 600A MOD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf