ITT Cannon, LLC CA3108F10SL-4SB
CA3108F10SL-4SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F10SL-4SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108F10SL-4SB.pdf
Availability of CA3108F10SL-4SB
QUANTITY
CA3108F10SL-4SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F10SL-4SB
Internal Part NumberEIS-CA3108F10SL-4SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F10SL-4SB
Related LinksCA3108F, CA3108F10SL-4SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F10SL-4SB Details Description
Related parts for CA3108F10SL-4SB
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC 2416 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
IC MUX-LATCH 3-BIT 4:1 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 102POS 3ROW VERT datasheet.pdf
MICRO 15C S 72" YEL FLOAT datasheet.pdf