ITT Cannon, LLC CA3108F18-1SB15
CA3108F18-1SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F18-1SB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108F18-1SB15.pdf
Availability of CA3108F18-1SB15
QUANTITY
CA3108F18-1SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F18-1SB15
Internal Part NumberEIS-CA3108F18-1SB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F18-1SB15
Related LinksCA3108F, CA3108F18-1SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F18-1SB15 Details Description
Related parts for CA3108F18-1SB15
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 210W D 44TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 5 DB datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 52POS GOLD datasheet.pdf