ITT Cannon, LLC CA3108F20-22SBF80A176
CA3108F20-22SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F20-22SBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
CA3108F20-22SBF80A176.pdf
Availability of CA3108F20-22SBF80A176
QUANTITY
CA3108F20-22SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F20-22SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3108F20-22SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F20-22SBF80A176
Related LinksCA3108F20-, CA3108F20-22SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F20-22SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3108F20-22SBF80A176
CONN RECEPT 8POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
IC GATE DVR SGL 1A EXTER SOT23-5 datasheet.pdf
IC PASS FILTER 4CH 8-HXSON datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RAMP 125MW WIRELESS MODULE datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
WEATHERTIGHT CABLE C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf