ITT Cannon, LLC CA3108F24-19PB15
CA3108F24-19PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F24-19PB15
Brief Description
CONN PLUG 12POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108F24-19PB15.pdf
Availability of CA3108F24-19PB15
QUANTITY
CA3108F24-19PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F24-19PB15
Internal Part NumberEIS-CA3108F24-19PB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F24-19PB15
Related LinksCA3108F2, CA3108F24-19PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F24-19PB15 Details Description
Related parts for CA3108F24-19PB15
IDC CABLE- AKC16G/ AE16M / X datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 7-5NS 100BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
3M HIGH FLEX ENCODER CABLE datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM 1=50 datasheet.pdf
156 KK TERM HSG O/RAMP 7CKT datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf