ITT Cannon, LLC CA3108R20-15SB
CA3108R20-15SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3108R20-15SB
Brief Description
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108R20-15SB.pdf
Availability of CA3108R20-15SB
QUANTITY
CA3108R20-15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108R20-15SB
Internal Part NumberEIS-CA3108R20-15SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108R20-15SB
Related LinksCA3108R, CA3108R20-15SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108R20-15SB Details Description
Related parts for CA3108R20-15SB
CONN SOCKET 18-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 15MH 0.4A datasheet.pdf