ITT Cannon, LLC CA3108R20-27PF80
CA3108R20-27PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108R20-27PF80
Brief Description
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108R20-27PF80.pdf
Availability of CA3108R20-27PF80
QUANTITY
CA3108R20-27PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108R20-27PF80
Internal Part NumberEIS-CA3108R20-27PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108R20-27PF80
Related LinksCA3108R2, CA3108R20-27PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108R20-27PF80 Details Description
Related parts for CA3108R20-27PF80
HEADER OPEN SLOTTED .600 50POS datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 5SIP datasheet.pdf
IC COUNTER 4BIT SYNC BIN 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-C-516-E1 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A 5DFN datasheet.pdf