Kingbright CA56-11YWA
CA56-11YWA picture photo
Mfg. Part Number
CA56-11YWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW 4DIG 0.56" TH
Datasheet Download
CA56-11YWA.pdf
Availability of CA56-11YWA
QUANTITY
CA56-11YWA Order Process
Ship out your order
Specifications of CA56-11YWA
Internal Part NumberEIS-CA56-11YWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters4
Size / Dimension0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.20mm)
Display Type7-Segment Clock
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Millicandela Rating6.5mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA56-11YWA
Related LinksCA56-, CA56-11YWA Datasheet, Kingbright Distributor
CA56-11YWA Details Description
Related parts for CA56-11YWA
IC MOTOR DRIVER PAR 20SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 500A SP6 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LOW/OFF/HI datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf