Taiyo Yuden CAL45VB101K
CAL45VB101K picture photo
Mfg. Part Number
CAL45VB101K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 590MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
CAL45VB101K.pdf
Availability of CAL45VB101K
QUANTITY
CAL45VB101K Order Process
Ship out your order
Specifications of CAL45VB101K
Internal Part NumberEIS-CAL45VB101K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCA
PackagingTape & Box (TB)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating590mA
Current - Saturation590mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAL45VB101K
Related LinksCAL45, CAL45VB101K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CAL45VB101K Details Description
Related parts for CAL45VB101K
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W EMT5 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf