Taiyo Yuden CAL45VB5R6K
CAL45VB5R6K picture photo
Mfg. Part Number
CAL45VB5R6K
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 2.1A 89 MOHM TH
Datasheet Download
CAL45VB5R6K.pdf
Availability of CAL45VB5R6K
QUANTITY
CAL45VB5R6K Order Process
Ship out your order
Specifications of CAL45VB5R6K
Internal Part NumberEIS-CAL45VB5R6K
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating2.1A
Current - Saturation2.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)89 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAL45VB5R6K
Related LinksCAL45, CAL45VB5R6K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CAL45VB5R6K Details Description
Related parts for CAL45VB5R6K
END CAP RIGHT FOR PB SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PHOTOELETRIC SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
EYEWEAR CLEAR LENS HARDCOAT datasheet.pdf
RES 187K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 104K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 390 PF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf