Riedon CAR0603-470KB1
CAR0603-470KB1 picture photo
Mfg. Part Number
CAR0603-470KB1
Brief Description
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CAR0603-470KB1.pdf
Availability of CAR0603-470KB1
QUANTITY
CAR0603-470KB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR0603-470KB1
Internal Part NumberEIS-CAR0603-470KB1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR0603-470KB1
Related LinksCAR0603, CAR0603-470KB1 Datasheet, Riedon Distributor
CAR0603-470KB1 Details Description
Related parts for CAR0603-470KB1
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
INSERT EGG.2B.306. FOR 6LV datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.7A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf