Riedon CAR0603-470RB1
CAR0603-470RB1 picture photo
Mfg. Part Number
CAR0603-470RB1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CAR0603-470RB1.pdf
Availability of CAR0603-470RB1
QUANTITY
CAR0603-470RB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR0603-470RB1
Internal Part NumberEIS-CAR0603-470RB1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCAR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR0603-470RB1
Related LinksCAR0603, CAR0603-470RB1 Datasheet, Riedon Distributor
CAR0603-470RB1 Details Description
Related parts for CAR0603-470RB1
IC TERM SCSI DIFF/SWITCH 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 330UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY DIGITAL NEG 12-24VDC RED datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf