Riedon CAR0603-4R7B1
CAR0603-4R7B1 picture photo
Mfg. Part Number
CAR0603-4R7B1
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CAR0603-4R7B1.pdf
Availability of CAR0603-4R7B1
QUANTITY
CAR0603-4R7B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR0603-4R7B1
Internal Part NumberEIS-CAR0603-4R7B1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR0603-4R7B1
Related LinksCAR060, CAR0603-4R7B1 Datasheet, Riedon Distributor
CAR0603-4R7B1 Details Description
Related parts for CAR0603-4R7B1
LCD GRAPHIC DISPL 122X32 BLU/WHT datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf