ITT Cannon, LLC CAR3102R16-10P
CAR3102R16-10P picture photo
Mfg. Part Number
CAR3102R16-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
CAR3102R16-10P.pdf
Availability of CAR3102R16-10P
QUANTITY
CAR3102R16-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR3102R16-10P
Internal Part NumberEIS-CAR3102R16-10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR3102R16-10P
Related LinksCAR3102, CAR3102R16-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CAR3102R16-10P Details Description
Related parts for CAR3102R16-10P
OSC XO 25.175MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 24"W datasheet.pdf
HEATSHK LABEL 0.125" PRESCORE datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 5MM VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SELF RETAINING SCREW GRMT NAT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 20G CROS AX 8-MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf