ITT Cannon, LLC CAR3102R16-10P
CAR3102R16-10P picture photo
Mfg. Part Number
CAR3102R16-10P
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
CAR3102R16-10P.pdf
Availability of CAR3102R16-10P
QUANTITY
CAR3102R16-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR3102R16-10P
Internal Part NumberEIS-CAR3102R16-10P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR3102R16-10P
Related LinksCAR3102, CAR3102R16-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CAR3102R16-10P Details Description
Related parts for CAR3102R16-10P
CONTACT BATT POSITIVE AAA/AAAA/N datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
BG STSHLD MTL-IN 14''X20'' 100EA datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
12000UF 450V 90X220MM 85C 2000H datasheet.pdf