Amgis CAV-16-0.15
CAV-16-0.15 picture photo
Mfg. Part Number
CAV-16-0.15
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE COM MODE 2X.15MH 16A VRT
Datasheet Download
CAV-16-0.15.pdf
Availability of CAV-16-0.15
QUANTITY
CAV-16-0.15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CAV-16-0.15
Internal Part NumberEIS-CAV-16-0.15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesCA
PackagingTray
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance150µH
Current16A
DC Resistance (DCR)3 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.693" L x 1.102" W (43.00mm x 28.00mm)
Height (Max)1.870" (47.50mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAV-16-0.15
Related LinksCAV-1, CAV-16-0.15 Datasheet, Amgis Distributor
CAV-16-0.15 Details Description
Related parts for CAV-16-0.15
IC REG LDO 2.85V 0.8A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 5POS 2MM datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 0.6A SC70-6 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2.5MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 55POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC FREQ MOD 4X EMI REDUCT 6TSOP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DIVIDER HBT PROGR 24-QFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf