Bourns Inc. CAY16-240J8LF
CAY16-240J8LF picture photo
Mfg. Part Number
CAY16-240J8LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 24 OHM 1506
Datasheet Download
CAY16-240J8LF.pdf
Availability of CAY16-240J8LF
QUANTITY
CAY16-240J8LF Order Process
Ship out your order
Specifications of CAY16-240J8LF
Internal Part NumberEIS-CAY16-240J8LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesCAY16
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1506, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.063" W (3.80mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAY16-240J8LF
Related LinksCAY16-, CAY16-240J8LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CAY16-240J8LF Details Description
Related parts for CAY16-240J8LF
IC FLOATING-POINT DSP 256-BGA datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 20QSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MMIC MIXER SUBHARM 18-33GHZ datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EH MOM PSHBTN SWTCH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf