TE Connectivity Potter & Brumfield Relays CB-1002B-70
CB-1002B-70 picture photo
Mfg. Part Number
CB-1002B-70
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIME DELAY .1-5 SEC 120VAC
Datasheet Download
CB-1002B-70.pdf
Availability of CB-1002B-70
QUANTITY
CB-1002B-70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB-1002B-70
Internal Part NumberEIS-CB-1002B-70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesCB
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.1 Sec ~ 5 Sec
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage10A @ 277VAC
Voltage - Supply120VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB-1002B-70
Related LinksCB-10, CB-1002B-70 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
CB-1002B-70 Details Description
Related parts for CB-1002B-70
RES ARRAY 15 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
PNEUMATIC TOOL HOLDERS datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 10POS datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 7POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
LED COB CXB1816 3500K WHT SMD datasheet.pdf
FUSE BUSS SEMI CONDUCTOR datasheet.pdf
15UF 50V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf