AVX Corporation CB028D0333JBA
CB028D0333JBA picture photo
Mfg. Part Number
CB028D0333JBA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 16VDC 1210
Datasheet Download
CB028D0333JBA.pdf
Availability of CB028D0333JBA
QUANTITY
CB028D0333JBA Order Process
Ship out your order
Specifications of CB028D0333JBA
Internal Part NumberEIS-CB028D0333JBA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC10V
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB028D0333JBA
Related LinksCB028D, CB028D0333JBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
CB028D0333JBA Details Description
Related parts for CB028D0333JBA
LED PNL MT 11/16" 24V WT RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR PLUG 12POS 3' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W SMBJ datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W UFRM datasheet.pdf