AVX Corporation CB052G0104KBC
CB052G0104KBC picture photo
Mfg. Part Number
CB052G0104KBC
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC 2824
Datasheet Download
CB052G0104KBC.pdf
Availability of CB052G0104KBC
QUANTITY
CB052G0104KBC Order Process
Ship out your order
Specifications of CB052G0104KBC
Internal Part NumberEIS-CB052G0104KBC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)-
Termination-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB052G0104KBC
Related LinksCB052G, CB052G0104KBC Datasheet, AVX Corporation Distributor
CB052G0104KBC Details Description
Related parts for CB052G0104KBC
MODULE SCR/DIODE 105A 600VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 7700UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG .100 18POS datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf