AVX Corporation CB052G0104KBC
CB052G0104KBC picture photo
Mfg. Part Number
CB052G0104KBC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC 2824
Datasheet Download
CB052G0104KBC.pdf
Availability of CB052G0104KBC
QUANTITY
CB052G0104KBC Order Process
Ship out your order
Specifications of CB052G0104KBC
Internal Part NumberEIS-CB052G0104KBC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)-
Termination-
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB052G0104KBC
Related LinksCB052G, CB052G0104KBC Datasheet, AVX Corporation Distributor
CB052G0104KBC Details Description
Related parts for CB052G0104KBC
Crystal 11.0592MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.71"L X 3.74"W datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10POS DL 30GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS TOP 5MM datasheet.pdf
MOSFET OMNI N-CH 42V 14A D2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
BLZP 5.00/02/270LR SN BK BX datasheet.pdf
AMP SHUNT ASS Y datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf